Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Carroll fair winners announced

July 23, 2013
By ESTHER MCCOY - Staff writer , The Herald-Star

CARROLLTON - The Carroll County Fair had entries in all the breeds of goats at the junior fair competition.

Saanen

Sarah Barnhart, A to Z Club - aged milker, senior yearling doe, senior and junior best of breed. best goat udder, best dairy goat pair and best of show senior dairy goat.

Article Photos

WANT A RIDE? — Caycee Adams, New Horizons 4-H member, checks to see if her Bohr wether goat named Reggie wants a ride on the golf cart during the Carroll County Fair. She won with best harness goat in the junior fair goat competition. - Esther McCoy

Alpine

Millicent Costarella, Kangaroo Krew - junior yearling doe and best of breed, first; and Dominique Costarella, Kangaroo Krew, second.

LaMancha

Natalie Romeo, A to Z Club - milking does, first and best of breed, senior. Cassidy Bajornas, New Horizons, milking does, second and junior best of breed.

Crossbred

Cassidy Bajornas - milking doe, milking doe kid and best of breed.

Other breeds, Nigerian dwarf

Haley Householder, Kangaroo Krew - senior doe kid, first and best of breed.

Cassidy Bajornas - junior doe kid, first and best of show dairy goat.

Amber Bajornas, New Horizons - second and junior best of show dairy goat.

Dairy herd

Saanen, Barnhart - best dairy goat herd.

Meat breeds

Doe kid - Jennifer Barnhart, A to Z-doe kid, first and best of show meat doe; Caycee Adams, New Horizons, second; Sarah Barnhart, third; Owen Kienzle, A to Z, fourth.

Yearling doe - Sarah Barnhart, first; Owen Kienzle, second; Jennifer Barnhart, third.

Aged doe - Sarah Barnhart, first; Owen Kienzle, second; Jennifer Brahman, third.

Female pair - Jennifer Barnhart, first and best female pair; Sarah Brahman, second; Owen Zienzle, third.

Breeders herd - Jennifer Brahman, first and best; Sarah Barnhart, second; Owen Kienzle, third.

Harness goats

Class A - James Brahman, A to Z, first; Class B, Caycee Adams, first and best harness goat.

Market goats

Class 1 - Coby Weiland, Kangaroo Krew, first; Dakota Walters, Kangaroo Krew, second; Cindy McDole, Augusta Ranchers, third; Demi Walters, Kangaroo Krew, fourth; Natalie Romeo, fifth.

Class 2 - Austin Trbovich, the Beef Club, first; Olivia Kienzle, second; James Brahman, third; John Barhnart, fourth; Morgan Shepherd, Freshmen 4-H'ers, fifth; Sadie Ann Romeo, A to Z, sixth.

Class 3 - Haley Jenkins, Freshmen 4-Hers, first; Jennifer Barhnart, second and fourth; Brittney Host, Freshmen 4-H'ers, third; Tyler Fox, East Township Young Producers, fifth.

Class 4 - Logan Trbovich, Bee Club, first; Adams, second; Brian Brahman, third; Owen Kienzle, fourth; Mallory Fox, East Township Young Producers, fifth.

Class 5 - Jenkins, first; Jacob Winn, East Township Young Producers, second; Owen Kienzie, third; Olivia Kienzle, fourth; James Winn, East Township Young Producers, fifth.

Senior outstanding market goat exhibitor and grand champion carcass goat, Owen Kienzle; junior outstanding market goat exhibitor, Mallory Fox; grand champion carcass goat exhibitor, Haley Jenkins, grand champion market goat; and Jennifer Brahman, reserve champion market goat.

 
 

EZToUse.com

I am looking for: