Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

The Lineup

February 14, 2013
The Herald-Star

(Games at 6 p.m. unless noted)

Today

Girls' Basketball

Regular Season

Brooke at Weir

Ohio Division II

Sectional Semifinals

(at Union Local)

Indian Creek vs. Tri-Valley, 6 p.m.

Minerva vs. Buckeye Local-Edison winner, 8 p.m.

Swimming

W.Va. State Meet

Prelims

(at WVU Natatorium)

Boys, 8:30 a.m.

Girls, 4:30 p.m.

Friday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Championship Consolations

Class 5A

Morgantown at Indian Creek

Class 4A

Martins Ferry at Harrison?Central

Class 3A

Monroe Central at River

Class 2A

Clay-Battelle at Cameron

Class 1A

Paden City at Beallsville

Consolation Pool

Weir at Bridgeport

John Marshall at Toronto

Oak Glen at Bellaire

East Liverpool at Brooke

Madonna at Edison

Girls' Basketball

Oak Glen at North Marion

Wrestling

Ohio Sectionals

Division II

(at Buckeye Local)

with Beaver Local, Buckeye Local, East Liverpool, Edison, Harrison Central, Indian Creek, Steubenville, 5 p.m.

Division III

(at Barnesville)

with Barnesville, Bellaire, Beallsville, Bridgeport, Caldwell, Steubenville Central, Martins Ferry, Monroe Central, River, Shadyside, Shenandoah, St. Clairsville, Toronto, Union Local, 5 p.m.

Swimming

W.Va. State Meet

Finals

(at WVU Natatorium)

Boys, 8:30 a.m.

Girls, 4:30 p.m.

Ohio Districts

Division II

(at Ohio State)

with boys and girls sectional qualifiers

Saturday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Class 2A

Steubenville Central vs. Wheeling Central, 10 a.m.

Class 3A

Buckeye Trail vs. Magnolia, 12:30 p.m.

Class 4A

Steubenville vs. St. Clairsville, 3 p.m.

Class 5A

University vs. Parkersburg South, 5:30 p.m.

Class 1A

Conotton Valley vs. Bishop Donahue, 8 p.m.

Girls' Basketball

Ohio Division III

Sectional Semifinals

(at Cambridge)

Martins Ferry vs. Steubenville Central, 4 p.m.

Bellaire vs. Fort Frye

Wrestling

W.Va. Regionals

Class AAA

(at Brooke)

with Brooke, Wheeling Park, John Marshall, Parkersburg South, University, Morgantown, Parkersburg, Preston, 10 a.m.

W.Va. Regionals

Class AA-A

(at Fairmont Senior)

with Bishop Donahue, Cameron, Clay-Battelle, East Fairmont, Fairmont Senior, Madonna, Magnolia, North Marion, Oak Glen, Ritchie County, St. Marys, Tyler Consolidated, Weir, Wheeling Central, 10 a.m.

Ohio Sectionals

Division II

(at Buckeye Local)

with Beaver Local, Buckeye Local, East Liverpool, Edison, Harrison Central, Indian Creek, Steubenville, 5 p.m.

Division III

(at Barnesville)

with Barnesville, Bellaire, Beallsville, Bridgeport, Caldwell, Steubenville Central, Martins Ferry, Monroe Central, River, Shadyside, Shenandoah, St. Clairsville, Toronto, Union Local, 5 p.m.

 
 

EZToUse.com

I am looking for: